Friday, July 10, 2015

ნატალია ჩუხუა

 სურათი

პროექტის გეგმა ფრანგულ ენაში

1) პროექტის სახელწოდება: ფრანგულიდან ნასესხები სიტყვები.

2) პროექტის მთავარი თემა:მოსწავლეებმა იცოდნენთუ რამდენად მნიშვნელოვანია ფრანგული სიტყვების ცოდნა ხელოვნების, მექანიკაში, ეკონომიკასა თუ ტექნოლოგიაში, რომელსაც ისინი საკმაოდ ხშირად ხმარობენ.

3) პროექტის აქტუალობა: აქტუალურია იმიტ, რომ ქართულ სალაპარაკო ენაში ფრანგული ენის გარკვეული სიტყვები იმდენად შესისხორცებულია, არც კი ვიცით რომ ეს სიტყვები ფრანგულიდან არის მიღებული.მაგ:გარდერობი,რეპეტიცია, მანტო,კაშნი,პრეზენტაცია,პორტმანი დეფილე, რანდევუ და ასე შემდეგ.

4) პროექტის მიზნები:ლექსიკური მარაგის გამდიდრება.განავითარებენ ძიების, დაკვირვების, კომუნიკაციის უნარს.

5) მოაწავლის ასაკი14-15 წელი

6) 3 კვირა

8) მოსალოდნელი შედეგები:მოსწავლეები მოიძიებენ სიტყვებს სხვადასხვა სფეროდანახარისხებენ და აჯგუფებენ მოპოვებულ ინფორმაციებს, თანამშრომლობენ გუნდის წევრებთან, ინვალისწინებენ რჩევებს, თავიანთი წვრილი შეაქვთ საერთო საქმეში.

9) პროექტის მსვლელობა: მოსწავლეები მოიზიებენ ქართულში დამკვიდრებულ ფრანგულ სიტყვებს. რომელი სიტყვები გამოიყენება ხშირად საუბრის დროს ეცვლებათ თუ არა მათ მნიშვნელობა. ჩაატარებენ გამოკითხვას იცოდნენ თუ არა ან სიტყვების მნიშვნელობა.

10) საგნებთან/ საგნობრივ ჯგუფებთან/ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი: ესგ გათვალისწინებით განავითარებენ: სამეტყველო ფრანგულს. სოციალურ ურთიერთობებს. დროში ორიენტირებას.

11) ნატალია ჩუხუა

12) nataliachuxua@gmail.com











 

Thursday, July 9, 2015

გაკვეთილის გეგმა წელიწადის დრო

თემა
წელიწადის დროები
სწავლის საფეხური
I საფეხური V კლასი
საგანი
ფრანგული
მოსწავლის რაოდენობა
14
სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა
არ არის
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
ლექსიკის, გრამატიკის, სამეყველო ფუნქციების განვითარება.
რესურსები
პოსტერები და კომპიუტერები
გაკვეთილის მსვლელობა
A ფაზა
მასწავლებელი დაფავე გამოფენს წელიწადის დროების სურათებს და მოსწავლეებს მიმარტავ მოიფიქრონ შესაბამისი ზედსართავი სახელები.
B ფაზა
ცოდნის კონსტრუირება: გაკვეთილის ახსნა ლექციური სახით.
 კლასის დაყოფა ორ ჯგუფად, თითოეულმა წარმოადგინოს მათ მიერ შესრულებული  თარგმნილი ტექსტი.
C ფაზა
ცოდნის შეჯამება და გნმტკიცება მოსწავლეები გაცემენ პასუხებს თუ რა იცოდნენ რა ისწავლეს და რა გაიგეს. რისი გაგება სურთ.